Írta: Összeállította Dr. Vámos Lászlóné - Katalin Fotó: Novák József
2011. április 10. vasárnap, 17:41
A Magyar Értelmező Szótár szerint: Közjog fn.
Ha a kifejezés jelentése érdekli, azt úgy kell definiálni, hogy valamely, az alkotmányos berendezkedés szempontjából kulcsfontosságú tisztség viselője. Ennek taxatív felsorolása hazánkban a következő:
Napjainkban gyakran hallunk divatos kifejezéseket fiataloktól, rádió riporterektől a szleng témaköréből, melyek vidámak és gyakran derültséget okoznak.
Módosítás dátuma: 2011. április 03. vasárnap, 19:05
Írta: Dr. Vámos Lászlóné - Katalin Foto: Alapszy László
2010. december 19. vasárnap, 08:37
Beregszászi Olga színművész, zeneszerző és előadóművész minden évben jótékonysági koncertet szervez Budapesten több művésztársának közreműködésével „Száz perc száz emberért címmel a beregszászi árva gyermekekért, az idős és nagycsaládosokért." Ebben az évben az Uránia Nemzeti Filmszínház adott otthont a rendezvénynek 2010. december 10-én.
Fővendégként részt vett a koncerten Schmitt Pál köztársasági elnök úr és Makray Katalin elnökné asszony.
Módosítás dátuma: 2011. február 06. vasárnap, 07:52
Írta: Alexander Oakwood: Mikor mondjunk nemet és hogyan, avagy út az érvényesüléshez c. könyv részlete.
2010. október 04. hétfő, 15:33
Napjainkban sokan vélekednek úgy, hogy a társalgás olyan fényűzés, amelyet ma már nem engedhet meg magának az ember. Mindnyájan rohanunk, kinek van hát ideje arra, hogy komótosan elbeszélgessen az életről, a művészetekről, a szépségről, a természetről, a szerelemről, és ki tudja megmondani, mi mindenről?
Amikor első alkalommal készítenek valakivel a televízióban interjút, az általában tele van izgalommal és feszültséggel. Az alábbi néhány jó tanács, remélhetőleg segít abban, hogy jókedvvel, derűvel induljon el a televízió stúdiójába.
Módosítás dátuma: 2010. augusztus 11. szerda, 21:13
Írta: Részlet a Sajtónyelv c. könyvből, Bencédy József cikkéből
2010. február 18. csütörtök, 20:04
„A fiatalok nyelvének, a szlengnek a megítélésében nagyok a szélsőségek, amint sokféle véleménnyel találkozunk általában az ifjúság magatartását illetően is. A szigorúság sem új keletű: a csak mára jellemző vonásokat emlegetők figyeljék meg, hogyan vélekedett korának ifjúságáról Annaeus Seneca időszámításunk kezdetén, Rómában: „A mai fiatalság nem ér föl velünk. Viselkedése szabados, ruházata bosszantóan rendetlen, hajviselete illetlen. Szórakozásai, táncai nélkülözik a méltóságot. Szomorú a szív, amikor az ész rádöbben, nekik kell majdan helyünkre lépniük.”
A rádió és tv riportereket hallgatva, azok különféle módon beszélnek hazánknak Európában történő földrajzi elhelyezkedéséről. A következők hangzanak el nap mint nap:
Vannak a magyar nyelvben olyan kifejezések, amelyek a köznyelvben időnként divatossá válnak anélkül, hogy valaki végiggondolná a szó, a kifejezés értelmét. Két ilyen kifejezésre lettem figyelmes az elmúlt időszakban.
Módosítás dátuma: 2010. február 07. vasárnap, 20:11
Vannak riporterek, akik a rádióban és a televízióban rendszerint úgy szólítják meg az interjú alanyt, hogy „Maga.” Az „Ön” kifejezés, kiemelt udvariasságot tartalmazó magázási forma, szinte alig hallható.
Nagyon régen, titkárnőként dolgoztam az egymást váltó miniszterek mellett.
Kezdetben Underwood, Remington stb. írógépen dolgoztunk, ami már csak múzeumi tárgy napjainkban. Amikor a mechanikus írógép helyet Robotron nevű villanyírógépet kaptam, azt mondták, ez sok mindent tud. Ezt volt alkalmam megtapasztalni, mert az írógép a következő képpen működött: betettem a papírt. Amikor sokáig húztam a kart, úgy kivágta a papírt a gépből, hogy az nagyívben a gépíróasztal mögé esett...
Írta: Részlet Flór Péter riportjából, Népszabadság tv magazin 2009. július 24.
2009. augusztus 04. kedd, 07:32
Dr. Vámos Lászlóné / Katalin gyakorlati tanácsa.
Hosszú évekkel ezelőtt sajtóreferensként dolgoztam a hivatalban. Számos kitűnő újságírót és riportert ismertem meg a munkám során. Arra gondoltam, hogy érdemes elolvasni az alábbi hasznos információt azoknak, akik rádiós parlamenti tudósítói munkára készülnek.
A korszerű hivatali kapcsolattartás ma már elképzelhetetlen a protokoll ismerete és gyakorlati alkalmazása nélkül.
Napjainkban gyakran lehet hallani azt a kifejezést, hogy protokoll, de sokan nem tudják, hogy milyen tartalmi munka húzódik meg mögötte. Volt olyan magas rangú vezető, aki nem tartotta a protokollt a munka lényegéhez tartozónak. Sajnos tévedett, mert ahogy összetartozik a tartalom és a forma, úgy tartozik össze a tárgyalás tartalma és a protokoll.
Egy előadónál elengedhetetlenül szükséges a jó beszédkészség. Minden előadás harc a hallgatóság meghódítására. Ehhez az előadónak szakmai felkészültséggel és beszédkészséggel kell rendelkeznie. Nem könnyű feladat percről percre lekötni a hallgatóság figyelmét.
A retorika az eredeti és legáltalánosabb értelmében: "a beszéd, közelebbről a nyilvános beszéd gyakorlati (és elméleti) tudománya; azon eszközök és eljárások összefoglalása, amelyek a szónoki beszéd megszerkesztésére és előadására vonatkoznak. A nyilvános beszéd célja a meggyőzés, a rábeszélés, a hallgatóság támogatásának, akaratának a megnyerése."
A protokoll védelem, érdemi segítség, taktikai eszköz.
Mint eszköz: alkalmasak az idegenekkel való kapcsolatteremtésre, a kapcsolatok fenntartására, annak gyakorlására.
Védenek attól, hogy az ember hibát, sértést kövessen el, amely károsan befolyásolja vagy meghiúsítja a kapcsolattartást.
Egyuttal attól is védenek, hogy ellenünk hibát, sértést kövessenek el.
A francia kódex valamikor a királyok számára egyetlen udvariassági tényezőt ismert: a pontosságot. A királyra nem vonatkozott a protokoll, miután ő mindenek felett állt. Az alattvalók sokféle módon fejezhették ki tiszteletüket a király felé, míg a királynak egyetlen lehetősége volt arra, hogy alattvalóival szemben udvarias legyen: ez volt a pontosság.
Egy híres hadvezér azt mondta egyszer: minden csatámat azért nyertem meg, mert negyed órával korábban készültem fel, mint az ellenség.
Ismerkedjünk meg azzal, hogy mi a helye és szerepe a lordkancellárnak a brit alkotmányos berendezkedésben.
A Lordkencellár megszólítása: My Lord Chancellor
Ha valakit az a megtiszteltetés ér, hogy hivatalos delegáció tagjaként Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága fővárosába, Londonba utazik, akkor jó ha tisztában van a Lordkancellár /Lord Chancellor/ helyével és szerepével a brit alkotmányos berendezkedésben.
Ha valakit az a megtiszteltetés ér, hogy részt vehet valamely nagykövetség által, nemzeti ünnep alkalmából rendezett fogadáson, akkor tartsa be azokat a nemzetközileg elfogadott protokolláris szabályokat, amelyek szinte minden országban kötelezőek.
A névre szóló meghívót másra átruházni szigorúan tilos!
A hivatali stílus, a hivatali nyelv sajátos helyet foglal el a rétegstílusok között. Sokan és sokszor, szinte közhelyszerűen állapítják meg: a hivatali stílus jelentősen eltér a köznapi stílustól. Sajnálatos, hogy ma még nemigen lehet érdemben vitatkozni ezzel a megállapítással.
Módosítás dátuma: 2009. július 26. vasárnap, 19:39
Arisztotelész szerint a retorika tanulható, technikai eszközei elsajátíthatók, a hozzá szükséges poétikai, filozófiai jártasság is megszerezhető, de a valóban kiemelkedő képességű szónok nem ez által lesz, hanem arra születik. Testi felépítésében, hanghordozásában, pozitív gesztusaiban, magabiztos viselkedésében mutatja a jó rétor jeleit.
Írta: Kontroll c. lap Tóth I.Gábor cikkéből kivonatos közlés
2009. június 30. kedd, 20:58
"Ha megvettük kedvenc napilapunkat vagy folyóiratunkat, aztán elolvastuk, majd bekapcsoltuk a tévékészülékünket és rákattintottunk valamelyik tévéhíradóra, talán nem is jut eszünkbe, hogy az ország egyik legnagyobb szolgáltatójának, a sajtónak vagyunk a fogyasztói. A "termékért" fizetünk, tehát fogyasztók vagyunk.
Meglehetősen nagy összevisszaság tapasztalható a levelezésben, a címzésben és a levélbeli megszólításokban egyaránt. Az emberek nagyon igényesek arra, hogy nevüket, rangjukat, hivatali beosztásukat hibátlanul alkalmazzák szóban és írásban egyaránt. A hivatalos levélnek és iratnak sokkal több formai kelléke van, mint a magánlevélnek. Az írásbeli kommunikációnak nagy súlya van az üzleti, hivatali életben. A fontos közléseink mindig írásban történnek, mert „a szó elszáll, az írás megmarad”, tartja a közmondás.
Dr. Vámos Lászlóné igazságügyi főtanácsos, protokoll szaktanácsadó 2008. április 15-17. közötti időben meghívást kapott dr. Gurmai Zita európai parlamenti képviselőtől Brüsszelbe, az Európa Parlamentbe. A meghívás célja, egy előadás megtartása volt „Protokoll és viselkedéskultúra hazai és nemzetközi környezetben" címmel.
Módosítás dátuma: 2009. március 08. vasárnap, 22:50
Számtalanszor jártam munkám során a bámulatbaejtő, gyönyörű épületben, ami Steindl Imre tervei alapján 1885-1904 között épült, s ami sok heves politikai vita és csatározás színhelye.