A protokoll múltja, jelene és jövője. IV. rész |
Írta: Összeállította: Dr. Vámos Lászlóné - Katalin | |||
AZ ÁLTALÁNOS ÉS KÖZÉLETI VISELKEDÉSKULTÚRA. A családi viselkedéskultúrából indul ki egész életvitelünk, melynek segítségével erősíteni kell az erkölcsi értékek tiszteletét. Ha valakinek nincs lehetősége arra, hogy mindezt a családi környezetében megtanulja, ezt könyvekből is elsajátíthatja, megvan benne az érdeklődés a téma iránt.
Az elmúlt évtizedekben az illemkódexek előírásait sajnos feleslegesnek tartották. Nem véletlen, hogy napjainkban egész nemzedékek képviselőinek okoz gondot a kulturált viselkedési szabályoknak a megismerése és gyakorlati alkalmazása. Szerencsére egyre többen felismerik, hogy a társasági és az üzleti élet illemszabályainak ismerete előnyt jelent számukra, amikor a helyzettől függően mindkettőt egyformán tudják alkalmazni. A kulturált viselkedési szabályok között vannak alapvető szabályok. Ezek – a teljesség igénye nélkül - a következők: köszönés, bemutatkozás, bemutatás, névjegy, kézcsók, pontosság, telefonálás, virágküldés szabályai, dohányzás, vendég ültetése a gépkocsiban stb.
Felmerül a kérdés, hogy miért van szükségünk az általános- és közéleti viselkedéskultúra ismereteire. Ezek az ismeretek képessé tesznek minket a magabiztos fellépésre és arra, hogy a kommunikációra, a lényegre tudjunk koncentrálni.
Az illemszabályok jövője
A viselkedéskultúra a modern társadalom alapköve, szükséges a békés együttéléshez. Az illem követelményei általában nemzetköziek. Ha megfigyeljük és összehasonlítjuk a világ különböző illemszokásait, azt látjuk, hogy az alapok mindenütt egyformák.
A cél hasonló: zavartalanná tenni az érintkezést az emberek között részben meggyőzés, részben példa útján. Lehet, hogy egységesedni fognak bizonyos formák, vagyis a kapcsolattartás formai elemei. A kulturált társadalmi kapcsolatokra száz év múlva is olyan nagy szükség lesz mint napjainkban.
Mint minden munkához, - amit inkább hivatásnak érez az ember, - bizonyos „megszállottság” kell. A női természet igen alkalmas az apró részletek kidolgozására, ellenőrzésére. Itt még közrejátszik az is, hogy a nők gondoskodási hajlama nagyon alkalmassá teszi őket az ilyen jellegű feladatok ellátására.
Minden rendezvényszervező és protokollos erkölcsi alapelve: a kölcsönös figyelem egymás iránt, mert a jó szándék minden vendégnél elismerésre talál. A szervező magatartása tükrözze a kellő szakmai és általános műveltséget, a jó ízlést és a kiegyensúlyozott lelkialkatot.
|
|||
Módosítás dátuma: 2013. november 14. csütörtök, 13:30 |