A legtöbb menyasszony már fél évvel az esküvő előtt elkezdi próbálgatni a ruhákat, ugyanakkor a cipő kiválasztását nem tekinti olyan alapvető kérdésnek. A megfelelő cipő kiválasztása a nagy napra márpedig igen fontos. Hogy miért? A helyszín, stílus és szín szempontjából ezt elemeztük.
Etikett szempontjából általánosságban elmondhatjuk, hogy az elől zárt, hátul nyitott vagy hátul is zárt cipők a megfelelőek, harisnya(nadrág) előírás. A sarok legyen viszonylag kecses, a telitalp kizárt. A cipő mindig legyen sötétebb legalább egy árnyalattal a ruha szegélyénél, általában a vakító fehér csak a fehér ruhához csinos. (Az enyhén opálos fényű fehér mégis a legszebb ekkor is.) A tört színek, akár a drapp, mézes vagy arany cipők jól mennek a sötétebb, kevertebb ruhaszínekhez. Díszített ruhához „mimikris”, azaz nem kirívó cipőt vegyünk, míg az egyszerű ruhához lehet díszesebb. (Vigyázzunk, nehogy a hosszú, finom anyagú ruha szegélye beleakadjon a cipő díszcsatjába.)
Az esküvői divat változásával változik a protokoll, ma sokkal lazábban tekintünk az esküvői ceremóniára, így extravagáns menyasszonyi ruhák és ehhez illő cipők is szép számban láthatók a trendmagazinok lapjain.
A széles, kerekített orr mindenkor a kényelmet sugározza, de az ünnepélyes megjelenést, a karcsú boka hatását a kecses kivitel jelenti. Az újra reneszánszát élő törpe tűsarkú cipőknél vigyázzunk, elsőre a tetszetős ívek jelentik az újat, pedig az áhított kényelmet, korszerű alátámasztással, a sarok elhelyezés biztosítja, ráadásul a „tömpe” kis sarok gyakran nem elég kecses és sarokmagassága nem nyújtja a menyasszonyt. Áldozzunk a cipőre, még ha az árak néha megdöbbentőek is. Az esküvőn a lábunk nonstop szolgálatot tart: az elegáns küllem és a komfortos belső csak nagyon igényes kivitelnél valósul meg. Fontos megjegyezni, hogy a cipő felépítését a felhasznált anyagok, díszítőelemek minősítik, és ennek bizony ára van.
Helyszín...avagy hol lesz az esküvő?
Nem mindegy, hogy templomban, házasságkötő teremben, ne adj isten réten vagy tengerparton esküszünk. Mivel ma a szertartást igen változatos módon szervezhetjük meg, igencsak kreatív, romantikus helyszínötletek születnek. A helyszín valamennyire meghatározza a ruha stílusát is, azonban még inkább meghatározza a cipő stílusát. A templomi esküvőre fedett vállak, ujjas ruhák, fátyol a jellemző, ugyanakkor a kő mindig húz, alulról hideg. Ezért zártabb, simább szabású cipőt válasszunk, kisebb sarokkal, hogy végig tudjuk állni a ceremóniát.
A polgári esküvőn a szerint válasszunk, milyen a ruhánk: kiskosztümhöz jó ötlet egy extrémebb, díszesebb cipő (akár színes is), hozzá való retiküllel. A hosszú esküvői ruhához stílus szerint választhatunk akár romantikus bokacsizmát és csipkés papucsot is. Egy tanács: a szőnyegen vigyázzunk, hogy ne csússzunk meg (csúszásgátló!!!), és ne lépjünk ki véletlenül a cipőnkből.
A külső helyszínen, pld. réten tartott esküvőnél a tapasztalt protokollos már előre arra int, vigyázzunk két dologra: a fő zöldre fog (főképpen az anyag alapanyagú topánkát) ill. a laza földbe besüpped a sarkunk, amitől megfájdul a bokánk. Ezért, mivel az ilyen helyszínen a ruha is lehet vagányabb, nimfa stílusú nadrágos komplé vagy pásztorlányka-stílus, ezekhez - szigorúan pedikűrözött lábfejjel - felvehetünk luxus-sarut is!
Stílus...avagy uszályos ruha vagy csak kiskosztüm?
A stílus maga az ember! Az esküvő összharmóniája határozza meg a különböző részleteket. Ezért a klasszikus, abroncsos ruhához mást ajánlhatunk, mint egy extravagáns költeményhez, és megint mást kiskosztümhöz vagy romantikus ruhához. A ruhán fellelhető díszek leképezése a cipőn rendkívül elegáns hatást kelt: csipke, gyöngy a lábfejen, szalagos bokakötő... A hímzett, barokkos ruhákhoz hasonló cipőstílus való, a klasszikus csipkéhez hasonló hatású topánka.
A cipő annál extrémebb lehet, minél vagányabb a ruha. Színes, extra szabású ruháknál a cipő is nyugodtan lehet extravagáns, de ügyeljünk arra, hogy vagy az egyik, vagy a másik „mutat” - csupa érdekes részletű ruha és hozzá csupa dísz cipő nem passzol! Általában a hosszú ruhához nem szép a bokapántos vagy keresztpántos cipő sem - ez inkább szobakosztümhöz csinos, karcsú bokán. A kényelem is fontos: stiletto sarkakon nem tudunk elegánsan tipegni. Ha a cipő színe nem feltűnő, lehet nagyon trendy a szabása: csipke csizma, retro hangulatú bőr bokacipő, écru farmerpapucs stb. Ezekhez az extrém ötletekhez természetesen be kell vállalnunk a merészebb ruha-stílust is.
Szín...avagy fehér, krém vagy színes legyen a cipő?
A ruha - persze amennyiben nem kifejezetten sötétebb natúr színű - mindig legyen inkább picit sötétebb a ruhánál, minthogy világos kontrasztjával „világítson” a lábfejen. Nézzük meg alaposan - akár anyagdarabot vigyünk el a cipő kiválasztásához -, hogy hideg vagy meleg hatású a ruha (összességében! Ne egy-egy részletét nézzük csak) ill. hogy tört szín vagy hófehér-e. A törtebb színeken belül is lehet kőfehér, törtfehér, púder, vanília, kőszürke stb. és persze lehet, hogy ha kissé sötétebb a ruha, akkor egy mézes, lazacos, arany cipő egy fokkal csinosabb lesz hozzá.
Ugyanez vonatkozik persze a harisnyanadrágra is: a túl „napsütötte” színeket kerüljük, inkább púderesen testszínűt válasszunk. Igaz, hogy hosszú ruhánál nem látszik ki általában a cipő és boka, azonban jót fogunk mérgelődni, ha a videón pont lesz egy ilyen „perdülős” hangulatú snitt, ami leleplezi nem megfelelő választásunkat. Az elegáns kiskosztüm esetén is ügyeljünk a megfelelő cipő-színre. Itt a nagyobb színválaszték miatt még nehezebb választani! Inkább visszafogott, semlegesebb színű, kevesebb szabást (pántokat) alkalmazó modelleket válasszunk. Ezeket később is sok alkalomra fel tudjuk majd venni.
|