Mi is a táncrend valójában? "Klkakkos-frakkos-lakkos férfiúk kérhették egy táncra a fodros,bodros leánykákat."
A táncrend története még a reformkorba nyúlik vissza, virágkorát a dualizmus korában élte. /Az első fennmaradt táncrend egy bécsi juristabálból származik az 1830-as évekből./
A kiegyezés után az Osztrák-Magyar Monarchiában feléledt a nagy báli hagyomány. Bécs mellett Pesten is nyüzsgő társadalmi élet folyt. A farsangi báli szezon a jogászbállal indult, majd minden egyesület és foglalkozási ág megtartott a saját bálját. A báli időszakot általában a jelmezes művészbál zárta.
A táncrend a bálok hagyományos kelléke volt, eleinte egyszerű virágmintás kivitelezésben készült, később azonban igazi remekművekké váltak.
A XIX. század utolsó harmadában és a 20. század fordulóján már könyvkötők, ötvösök, díszműiparosok készítették. Anyaguk rendkívül változatos volt, papírból, bársonyból, selyemből, bőrből készültek.
A bálozó hölgyek a táncrendjüket vagy már a bál előtt megkapták, vagy a bejáratnál lévő tálcáról vehették el, olykor a vacsora menükártya mellé helyezték el számukra.
A táncrend, tulajdonképpen egy programfüzet. Tartozott hozzá egy apró ceruza is, mellyel a bál kiemelkedő táncosainak felsorolása mellé pl. keringő, polka, francia négyes, csárdás, a táncot felkérő gavallér nevét jegyezték be. Rovataiba a bálozó hölgy írta oda, hogy melyik táncot kinek ígérte. A francia négyest a hölgy a partnerével már előre megtanulta, mert azt nem lehetett a táncparketten rögtönözni.
A táncrendet a hölgyek egy kis zsinóron függő akasztó segítségével rögzítették a ruhájukhoz vagy a legyezőjükhöz.
A táncrendet illet betartani, és ha egy hölgy azt állította, hogy betelt a táncrendje, az igazi úriember azt nem ellenőrizte.
"Példa a Pestmegyei Bál 1894.január 27-i táncrendjéből:
Szünet előtt: Csárdás, Keringő, Négyes I.Tipegő és Lengyelke, Négyes II.
Szünet után: Csárdás, Négyes III., Keringő és gyorspolka, Csárdás virradatig"
"Harisnyák díszítése: New-yorki hölgyek divatba hozták, hogy a kivágott czipők felett kilátszó selyem harisnyákon bálok alkalmával arannyal és szines selyemmel hímzett monogrammokat alkalmaznak. - 1889."
/Tandem Grafikai Studió "Tánczrendek" c. könyvéből 1027 Budapest,Bem József u. 22. E-mail:
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
/
|